Zařaďte sport do své denní rutiny. Jakou venkovní aktivitu zvolit a kterak se na ni správně vybavit?

Blog

  1. Domů
  2. Blog
  3. Zařaďte sport do své denní rutiny. Jakou venkovní aktivitu zvolit a kterak se na ni správně vybavit?

Zařaďte sport do své denní rutiny. Jakou venkovní aktivitu zvolit a kterak se na ni správně vybavit?

Z pohledu intenzity sportování nepatří Češi zrovna k evropské špičce. Podle loňského výzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny dokonce 72 procent našich občanů nesportuje vůbec. Pravidelný pohyb je přitom ideálním způsobem, jak udržet naše tělo v optimální kondici. Je důležitou prevencí vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky a dalších civilizačních onemocnění. Rovněž pozitivně ovlivňuje duševní zdraví a přispívá k udržení optimální tělesné hmotnosti.

Právě jaro, kdy se ještě teploty ani v denních maximech nešplhají k tropickým třicítkám, je pro venkovní sportování jako stvořené. Nutné je však nepodcenit volbu správného vybavení. I v tomto ročním období lze od studeného větříku či kvůli náhlé přeháňce nachladnout. Při volbě špatné obuvi pak při běhu, chůzi i cyklistice riskujete nepříjemné zranění.

Nejpřirozenější pohyb? Chůze

Sportovní aktivity nemusejí být nutně spjaty s nadměrným fyzickým výkonem. Mnohdy postačí i obyčejná chůze. Správně by měl člověk během dne udělat alespoň deset tisíc kroků, což se rovná zhruba sedmi a půl ujitým kilometrům. Toho není tak složité docílit, pokud například namísto využití hromadné dopravy vyrazíte do práce po svých nebo si v rámci denní rutiny dopřejete krátkou procházku parkem či okolní přírodou. Pro milovníky delších túr je Česko zemí zaslíbenou, existuje tu totiž vůbec nejhustší síť značených turistických tras na světě.

Na běh zvolte správnou obuv

Běh je oproti chůzi již náročnější pohybovou aktivitou, s jejímž pravidelným vykonáváním není, zejména pro nesportovce, lehké začít. A ještě složitější je v ní vytrvat. Základ pro dobrý běžecký výkon, který navíc neskončí nepříjemným zraněním, představuje kvalitní obuv. Ta by měla dobře tlumit nárazy, a tím šetřit naše kolena a kotníky. Zároveň musí poskytovat dostatečnou stabilitu. Při výběru je podstatné zohlednit, po jakém povrchu se budete dominantně pohybovat či jaké jsou vaše dosavadní běžecké zkušenosti.

Vyrazte do přírody na bruslích

Dalším stále populárnějším venkovním sportem je jízda na kolečkových bruslích. V posledním desetiletí vyrostly v Česku desítky kilometrů nových asfaltových tras, které jsou pro tuto aktivitu jako stvořené. Při jízdě dochází k posilování spodní části těla, zejména hýždí a stehen. Skvělá je i pro spalování kalorií. Takzvaných „inlajnů“ je na trhu celá řada. S výběrem těch ideálních pomůže odborník v prověřeném obchodě.

Kolo je ideální pro rodinné výlety

Podle nedávného výzkumu společnosti Nielsen Admosphere jezdí na kole alespoň občas přibližně polovina Čechů. Velké oblibě se společné cyklovýlety těší u rodin s dětmi, pro které bývá tato varianta často atraktivnější než dlouhé pěší túry. Před tím, než šlápnete do pedálů, je však nutné pořídit si správné vybavení. Samozřejmostí by měla být helma a pevná obuv. Dále je vhodné volit spíše upnutější oblečení, které má menší aerodynamický odpor a umožňuje na sebe v případě potřeby jednoduše obléknout více vrstev. Vyplatí se nezapomenout na kvalitní brýle, které ochrání oči nejen před sluncem, ale i nepříjemným hmyzem. Vhod přijdou také pohodlné cyklistické rukavice.

Teplé venkovní počasí nabízí řadu dalších alternativ

Možností pro provozování tělu prospěšných venkovních aktivit se však v teplých jarních dnech otevírá celá řada. Dalším příkladem může být cvičení na outdoorových posilovacích hřištích, které dnes již najdeme prakticky v každém větším městě. Stinné parky dále nabízejí příjemné prostředí pro jógu či meditační cvičení. Odvážnější mohou zkusit lezení na venkovních stěnách. Přehrady a rybníky sice ještě na jaře nejsou příliš vyhřáté, skloubit fyzickou aktivitu s tělu prospěšným otužováním však může být také zajímavou volbou.