Výstava modelu brněnského nádraží

Blog

  1. Domů
  2. Blog
  3. Výstava modelu brněnského nádraží

Výstava ve Vaňkovce: Podívejte se, jak bude vypadat nové brněnské nádraží

Již od půlky ledna mají návštěvníci Galerie Vaňkovka možnost dozvědět se více o projektu, který nenechává chladným snad žádného Brňana. K vidění je zde velký model nové čtvrti Trnitá, do něhož je zasazen také vítězný návrh nového brněnského nádraží. Ten pochází z dílny holandské architektonické kanceláře Benthem Crouwel Architects, autora takových projektů, jako je nádraží v Rotterdamu či rekonstrukce nádraží v Amsterdamu. Výstava velkého 3D modelu je doprovázena také množstvím informací a GIF fotokoutkem, který vás přenese do prostředí železniční stanice v roce 2035.

Budoucí podoba nádraží

Brněnské hlavní nádraží je nejen svou současnou, ale i budoucí polohou s Galerií Vaňkovka úzce spjato. Je to totiž právě nákupní centrum, které bude jedním z prvních objektů v nové čtvrti Trnitá.

Nové nádraží se pak stane katalyzátorem nového městského rozvoje Jižní čtvrti, jíž je Vaňkovka součástí, a také vstupní branou do moravské metropole. Před brněnským nádražím vznikne náměstí o rozloze 17 000 m2. Bude částečně překryto nádražní budovou (6 000 m2) a obklopeno občanskou vybaveností, obchody, restauracemi, bary a kancelářskými budovami. Nádražní náměstí s centrem města spojí velký, stromy lemovaný bulvár.

Samotná nádražní budova bude tvořena monumentální vstupní halou, železničním spodkem a střechou nástupišť. Vstupní halu zakryjí různě velké dřevěné klenby se složitými stropy. Jižní světlo do ní bude pronikat skrze barevné vitráže. Na čtyřech místech budou zděné nosníky haly napojeny na cihlovou zeď, jež obepne zeminou naplněný železniční spodek. Aby se cestující cítili v Brně příjemně, zčásti se nad železničním spodkem rozprostře ochranná, ovšem světlo propouštějící konkávní skleněná střecha.

Výstavba jednoho z nejmodernějších nádraží v celé Evropě započne v roce 2028 a dokončena bude v roce 2035.

Výstava modelu nové čtvrti Trnitá v Galerii Vaňkovka potrvá do 5. února.

Událost na FB

Model nádraží

Načíst další