Rozhovor s farářem Janem Pacnerem o rekonstrukci kostela svatého Jakuba

Blog

  1. Domů
  2. Blog
  3. Rozhovor s farářem Janem Pacnerem o rekonstrukci kostela svatého Jakuba

Rozhovor s farářem Janem Pacnerem o rekonstrukci kostela svatého Jakuba a s ní spojené výstavě v Galerii Vaňkovka

Čím je z vašeho pohledu kostel svatého Jakuba v rámci Brna výjimečný?

Nejde jen o to, že je to krásný kostel a historicky cenná stavba, ve které se skrývá celý příběh Brna minulých staletí. Je to jedno z přirozených center města, jak lze pozorovat v okolí kostela. Chtěli bychom, aby stavba nebyla jen jakousi kulisou, ale plnou součástí tohoto místa, kde se lidé rádi scházejí.

Jakých částí kostela svatého Jakuba se týká aktuální rekonstrukce a proč bylo nezbytné jejich opravu uskutečnit?

Možná by bylo rychlejší vyjmenovat části, kterých se rekonstrukce netýká… Aktuálně opravujeme střechu, krovy, okna, kamenné prvky, což je jen stručný výčet hlavních akcí rekonstrukce. Některé z vyjmenovaných věcí jsou už opravdu ve velmi špatném stavu, proto jsem rád, že se nám podařilo získat dotace na celkovou opravu.

Součástí rekonstrukce je i vybudování nové vyhlídky. Kde přesně bude situovaná a co návštěvníkům nabídne?

Bude v místech, kde se rozšiřuje báň, konkrétně 42 metrů nad úrovní ulice. Výhled na celé Brno je strhující a řekl bych, že v něčem nový. Třeba Špilberk se zdá být na dosah ruky. Věřím, že pro návštěvníky bude zajímavá i samotná cesta nahoru. Ta povede nejprve chodbou s dvěma točitými schodišti a pak po strmých schodech kolem kostelních zvonů.

Od středy 21. září do pondělí 10. října probíhá v Galerii Vaňkovka výstava věnovaná rekonstrukci kostela svatého Jakuba. Co návštěvníkům nabízí?

Asi těžko přehlédnou unikátní model naší věže vysoký 16 metrů umístěný uprostřed Vaňkovky. Jen pro představu, skutečná věž měří 94 metrů. Dále si mohou prohlédnout brněnské panoráma nasnímané z naší věže, tedy to, co bude po dokončení rekonstrukce vidět z vyhlídky. Návštěvníky zároveň zveme k soutěži o zajímavé ceny a přibližujeme jim celou rekonstrukci i možnost, jak nám mohou prostřednictvím symbolické adopce konkrétní okenní tabulky v kostele s rekonstrukcí pomoci.

Proč jste se rozhodli takovouto výstavu uspořádat? Co si od ní slibujete?

Na počátku výstavy byla velkorysá nabídka vedení Vaňkovky, abychom využili prostory obchodního centra. Při plánování panovala jednoznačná shoda, aby prezentace zaujala „na první dobrou“. Prosadila se proto ambiciózní myšlenka, aby v centrálním prostoru Vaňkovky vyrostla silueta svatojakubské věže, a s pomocí designového studia Nahaku se podařilo tento záměr realizovat.

Výstava Kostel ve Vaňkovce? má v názvu otazník, který naznačuje určitý paradox, že se prezentujeme právě v nákupním centru. Je to ale místo, kudy prochází velké množství lidí. Chceme jim tedy přiblížit náš kostel nejen jako vzácnou památku, ale i jako současný prostor k setkávání.