Nuda na talíři netáhne. Zdravé jídlo vás musí bavit, abyste u něj vydrželi

Blog

  1. Domů
  2. Blog
  3. Nuda na talíři netáhne. Zdravé jídlo vás musí bavit, abyste u něj vydrželi

Nuda na talíři netáhne. Zdravé jídlo vás musí bavit, abyste u něj vydrželi

Salát, mrkev a okurka doplněná trochou sýra nebo kuřecího masa. Připomíná vám to začátek letošního roku, kdy jste se snažili vydržet u zdravého jídla? Nechte nás hádat, zvládli jste to maximálně první měsíc. Není divu. Takové jídlo skoro křičí nudou a ta člověka rychle omrzí. Naštěstí i zdravá strava může být zábava. Nevěříte? Přesvědčte se.

Každý den něco jiného, plno barev a chutí. Tak má vypadat udržitelný zdravý životní styl, který zajímá čím dál tím víc lidí, obzvlášť pak na začátku roku. Toho si všímají i restaurace, které se na fit a vyvážená jídla zaměřují. „Obecně je v posledních letech znát, že se lidé o trend zdravého stravování více zajímají a nad jídlem přemýšlí,“ potvrzuje CEO franšízové sítě Forky's Luboš Vidlička.

Největší boom zažívají fit pokrmy na začátku roku. Nejspíš už se vám někdy stalo, že jste se s myšlenkou „new year, new me“ bezhlavě vrhli do diet, v rámci kterých jste si dovolili jenom salát, zeleninu a trochu masa nebo sýra. Z krátkodobého hlediska to může plnit účel. Pokud jste to ale už někdy zkusili, tak víte, že déle než pár týdnů u takového režimu vydržet nejde. Jídlo totiž musí být vyvážené a pestré.

 

Saláty, noky i poke bowly. Vybere si každý.

Noky s bazalkovým pestem a kuřetem, rýže s arašídovou omáčkou a grilovaným kuřetem, poke bowl s masem a wasabi majonézou. To je jenom zlomek toho, co můžete najít v Ugu, kde mají nabídku plnou chutných a nutričně vyvážených jídel. A to je jenom jedna z restaurací ve Vaňkovce. „U nás je favoritem Buddha love broccoli nebo plněné bramborové knedlíky se zelím,“ vyzdvihuje Vidlička Forky's oblíbence, u kterých je navíc jistota, že jsou rostlinného původu.

Teď už víte, kde se najíst, pokud vyrazíte k nám do Vaňkovky. Možná vás ale napadá, že jsou dny, kdy se vám nechce vycházet z domu, a pak musíte sklouznout zpět k salátovým rychlovkám. My vás ale nenecháme najít si výmluvu tak jednoduše. Stačí totiž zajít do Sklizena a pořídit si zdravý nákup klidně na týden dopředu.

 

V košíku vám může přistát spousta čerstvých a lokálních potravin. Luštěniny, maso, pečivo, ale i speciality jako třeba kombucha. A k tomu můžete přihodit třeba i čokoládu z pravého kakaa. Přečetli jste si teď předchozí větu nevěřícně znovu, protože vám do zdravého jídelníčku čokoláda nesedí? Pak jste asi neslyšeli o pravidlu 80/20.

 

Ke zdravému životnímu stylu „patří“ i dort nebo chipsy

Nejedná se o žádné zaklínadlo nebo začátek složitých matematických výpočtů. Vysvětlení je jednoduché. 80 % času jíte zdravě a vyváženě. Zbylých 20 % není nic zakázané. Občas se totiž naskytne příležitost, při které zhřešíte. Ať už je vaše guilty pleasure čokoládový dort, smažák nebo třeba brambůrky, jednou za čas si je můžete bez výčitek dopřát.

Navíc existuje i hromada zdravějších a vyváženějších variant jídel, která byste nejspíš běžně zařadili spíše k těm nezdravým. „Máme v nabídce i velký výběr burgerů, u kterých dbáme na důkladnou přípravu a které jsou díky svému rostlinnému původu zdravější verzí oblíbených jídel,“ říká Vidlička.

Když navíc vyváženou stravu doplníte pravidelným cvičením, vaše tělo vám poděkuje. Ať už fandíte posilovnám, plavání nebo třeba míčovým sportům, vyberte si pohyb, který vás nejvíc baví a cítíte se v něm příjemně. V létě si pak můžete vyzkoušet různé taneční styly i fitness aktivity u nás na střeše Vaňkovky v rámci Stay Fit.

Přijde vám, že je léto ještě daleko před námi? Přitom tu bude dřív, než se nadějete. I proto se vyplatí udržet si svůj zdravý jídelníček. Jeho hlavní zásadou by ale vždycky mělo být, že vás bude bavit. Za nás totiž není nic horšího, než když něco začne být nuda.